1

Téma: Zona Pellucida

Dobrý den pane doktore,prosím o Váš názor/radu.Byly mi zjištěny protilátky proti Zona Pellucida (v jaké výši nevím,ve výsledcích bylo pouze "pozitivní").Vše ostatní mám v pořádku (ostatní imunologie,štítná žláza,infekce,AMH,hormony…).Je možné tuto nevhodnou pozitivitu proti zona pellucida nějak ovlivnit? Mám namysli nějaké vitamíny,úprava sexuálního života atd.
Tady na foru doporučujete mimo ovulaci pohlavní styk s kondomem při alergii na spermie (tu prokázanou nemám).Mohlo by to pomoci i při pozitivnich protilátkách proti zoně pellucidě?Bylo nám doporučeno umělé oplodnění,i proto,že partner má hraniční spermiogram,ale v současné době pandemie,bychom se do tohoto pouštět nechtěli. Předem děkuji za odpověď a hodně zdraví!

2

Re: Zona Pellucida

Vážená paní,

z Vašeho textu nejsou příliš jasné Vaše potíže (neúspěšná snaha o početí, event. potraty, jak dlouho potíže trvají atd.). Předpokládám, že se delší dobu neúspěšně snažíte o početí.

Pozitivita protilátek proti zona pellucida může působit potíže při splynutí vajíčka a spermie, což je nezbytná podmínka přirozeného oplození. Tento stav se může vyskytnout jako následek některých onemocnění, někdy je přechodný a někdy dlouhodobý.

Optimálním léčebným postupem je mimotělní oplození s použitím intracytoplasmatické injekce spermie do vajíčka (zkráceně IVF-ICSI). Úprava sexuálního života ani různé potravní doplňky nemají zásadní vliv.

Zdraví J. Madar