1

Téma: Genteticky nekvalitní embrya

Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz ohledně genetiky embryí. Kvůli partnerovu patologickému spermiogramu (teratospermie 1,8 % a fragmentace DNA 25 %) jsme podstoupili ve Zlíně IVF cyklus (metoda MACS a PICSI), při kterém bylo odebráno 13 zralých vajíček a po prodloužené kultivaci vzniklo 7 kvalitních hatchujících blastocyst. Tyto blastocysty byly bioptovány, bohužel výsledky ukázaly, že 6 ze 7 blastocyst nemá v pořádku chromozomy (většinou monozomie). Zbylé embryo jsem si nechala zavést, bohužel se neuchytilo. Partner je z toho hodně špatný po psychické stránce, myslí si, že je to kvůli jeho spermiím. Dokonce navrhoval, abych si našla jiného muže. Já jej ale miluji a chtěla bych mít dítě s ním, myslíte si, že ještě máme nějakou šanci? Proč vzniklo tolik chybných embryí? Darované spermie odmítám. Můj věk je 33 let, partner 32 let.

2

Re: Genteticky nekvalitní embrya

Dobrý den,
výsledek spermiogramu není zase tak špatný aby vysvětloval výsledek PGT.  Asi bych je doporučil počkat 3 měsíce a pokusit se o totéž ještě jednou.
Ale kvalitu embryí může kromě spermiogramu ovlivnit i stimulace, výběr léků, pravidelné kontroly hormonálních hladin v průběhu stimulace, vlastní kultivace embryí a použité techniky.

Jste mladí a věřím, že se příště podaří.
prim MUDr Pavel Texl