1

Téma: IVF protokol rada

Dobry den pan doktor,

V prvom rade Vam chcem velmi podakovat za seba. Boli sme u Vas v aprili na druhom pokuse KET a zatial vsetko ok, momentalne 23. tyzden s chlapiskom pod srdcom smile. Takze velka vdaka celemu teamu.

Pisem ohladom kamaratov zijucej v Anglicku. V auguste podstupili neuspesne IUI s darcovskymi spermiami ( prvotriednymi ).
Ma 41 rokov, AMH 0.9-1.04 ,dva krat merane. Pri IUI brala clomid 50mg , 5 tabliet , folikuly na 11 den dva na jednej strane 14 a 19mm, endometrium 5mm, vecer aplikovala ovitrele a na 13 den inseminacia, zial neuspesna. ( dnes negat. test )
Jej endometrium je dost nizke aj v prirodeznom cykle. Mar 2019 10 den 3.7mm, Jun 10 den 3.7mm ( stimulovany clostilom ) , August ( clomid pred IUI ) 5mm. 11den cyklu.
Hormon. profil jej brali raz na slovensku v marci 2019 2. Den cyclu ( S-LH 5.98, S-E2 302, S-FSH 8.46, S-TSH 2.28, S-PRL 17.27 ).

Tento mesiac ide na IVF, pouzivaju tam gonal a cetrotide lieky.
Chcem sa opytat
1, Vzhladom na AMH kolem 1.0, Aky vysledok poctu zrelych oocytov sa do ocakavat pri zvoleni uspesneho protokolu?
2, Aky protokol / lieky by ste zvolili, meraju tam aj hladiny hormonov pocas stimulky takze upravuju davky...
3, Co s tym nizkym endometriom? Robili by ste radsej mrazenie vsetkych embrii ( samozrejmem 5 dnovych ) a vkladali cez KET cez stimulovanu maternicu estrogenom? Na tej ich klinike uprednostuju fresh transfer...od akej vysky endometria by ste robili fresh ? Prosim kolko mm a na aky den cyklu.
4, Robili by ste ICSI? Ona chce silou mocou prirodzene oplodnenie, ale ja s tym mam zle skusenosti...Len pravda je, ze oni by mali mat super darcovske spermie ( my sme mali 2% morfologiu len )...

Viem, vela otazok, ale uz o 2 dni ma prvu kontrolu... Dakujeme velmi pekne za Vas cas a prajem pekny den.

2

Re: IVF protokol rada

Dobrý den,
předem děkuji za vaše slova a přeji hodně štěstí .
V 41 letech pokládám IUI za obrovskou ztrátu času. Clomid je antiestrogen a s vým vlivem stimuluje  produkci FSH a tím podporuje ovulaci, ale současně snižuje růst endometria. Pravděpodobnost úspěchu takové léčby je pod 5%.
Ad 1.  AMH 1,0 dává šanci na zist 10 oocytů, ale vzhledem k věku byl bych rád i za 5.
Ad 2.  místo navrhované stimulace bych použil  lék obsahující nejen FSH (Gonal) ale současně LH (Menopur, Pergoveris). A místo antagonisty (Cetrptide)  agonistu (Dipherelin, Decapeptyl 0,1 mg) v krátkém protokolu. Kontrola krve je samořejmostí a sledujeme FSH, LH E2 + UTZ. Tato stimulace více podporuje růst folikulů a kvalitu vajíček.
Ad 3.   Endometrium bych řešil až budu mít co transferovat. Po stimulaci (bez CC) bude určitě normálně vysoké.
Ket určitě preferuji, ale záleží na kvalitě laboratoře. Pokud mají lepší výsledky z KETů před ET, pak budou preferovat KET stejně jako my. Pokud neumí kvalitně embryo zamrazit, KET nepomůže.
Endometrium pro transfer by mělo mít 6 až 8 mm
Ad 4. Od 38 let doporučujeme ICSI. Obal vajíčka je již pevnější a klasické oplození častěji selhává. K tomu MACS

prim MUDr Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (04.09.2019 19:28:20)