1

Téma: nativní ivf nebo tamoxifen

Dobrý den pane doktore,
chtěla bych se zeptat na Váš názor. Mám za sebou 4 IVF (tedy již všechny na pojišťovnu). Mám z nich dvě děti. Za což jsem velmi vděčná. Nicméně velmi toužím ještě po třetím dítěti. Nyní je mi 37 let. Nicméně zároveň jsem vedena jako vysokoriziková (riziko 24,8%) v poradně pro ca prsu. Protože matka i babička z matčiny strany měli ca prsu, matka ve 47 letech. Z toho důvodu a i na doporučení onkologické poradny jsem se snažila minimalizovat dávky stimulačních léku (ikdyž chápu logiku argumentu o vyváženosti estrogenů s gestageny). Chtěla bych už zkusit jen nativní cyklus. V zásadě ze zdravotních i finančních důvodů. Příčina neplodnosti je u nás spíše idiopatická nebo smíšená (hormonální profil ok, nikdy anovulace, pravidelný cyklus bez jediné nepravidelnosti od 14 let, štítná žláza ok, celiakie 0, infekce 0 jen přeléčená ureoplasma u obou, spermio ok, genetika ok, imuno u mě mírně BI aktivovaná - doporučen 3 měsíce před IVF Medrol, hysteroskopie ok, vejcovody ok, endometrioza 1.stupně odstraněna laparo, AMH ve 30 letech 0,89). Přesto když jsem to počítala...tak cca 50 přirozených cyklů se snahou o početí a nikdy ani biochemické těhotenství.
Taky můj osobní laický názor je, že by to nemuselo být úplně bez šance, viz má předešlá IVF historie:
1. IVF + ISCI krátký protokol: menopur + cetrotide + ovitrelle= 13 folikulů - 6 vajíček - 3 zralá - 2 oplozená - 0 embryí k transferu
2.IVF + PISCI dlouhý protokol: dipherelin (3 měsíce) + gonal + (cetrotide? - nepamatuju) + pregnyl= 6 folikulů - 3 oocyty - 2 zralá - 1 embryo = 1.syn
3. IVF + ISCI ministimulace: clostylbegyt 1-0-0 + pregnyl = 4 oocyty - 2 zralé - 1embryo - 2.syn
4. IVF + ISCI ministimulace: clostylbegyt 1-0-0 + pregnyl = 4 oocyty - 3 zralé - 3 embrya - přenos 1 -zamlké těhotenství 9tt (zbylá dvě nebyla kvality na zamražení a zavést jsem se bála z důvodu dvojčat).

Tak si říkám, že i přes ty mizerné výtěžky, když už se podaří u mě dosáhnout embrya ve stádiu hatchující blastocysty, tak se vždycky chytí. Nicméně mě napadlo, jestli stimulace Tamoxifenem místo ničeho nemohla být volbou pro snížení rizika ca prsu a zároveň, aby to nebyl jen úplný nativ. Omlouvám se za vyčerpávající dotaz.

Děkuji.

2

Re: nativní ivf nebo tamoxifen

Dobrý den, 
Tamoxifen stejně jako Clostilbegyt je antiestrogen. Po podání zvyšuje produkci FSH v hypofýze a tím podporuje fci ovarií. Bes současného podání agonisty  je kvalita a zisk vajíček v hranici náhody, jak tomu bylo před cca 25-30 lety. V té době jiná možnost stimulace nebyla a úspěšnost IVF se pohybovala kolem 5%.
Proto bych i ve vašem případě volil jen ze dvou možností. 1. nestimulovat  nebo 2. krátký protokol s co nejmenší dávkou  FSH, ale vždy v kombinaci s agonistou.

prim MUDr Pavel Texl