1

Téma: Opakované biochemické těhotenství

Dobrý den pane doktore, snažíme se s manželem o první dítě už 5 let (je nám 32let)
Máme za sebou 6x IUI - z toho 1x biochemické a nyní 1xET a 2xKET - oba kety jsou po PGS s krásným embryem - z toho jedno bez výsledku a druhé biochemické.
Máme za sebou vyšetřenou genetiku (našli mi mozaiku TS), imunologii a ta je v pořádku. Teď nám zbývají už jen 3 nevyšetřená embrya.
Co byste nám ještě doporučil, chybí nám ještě nějaké důležité vyšetření? Proč u vyšetřeného zdravého embrya došlo k biochemickému těhotenství? kde může být chyba?
Moc Vám děkuji za odpověď.

Denisa

2

Re: Opakované biochemické těhotenství

Dobrý den,
genetickým vyšetřením embrya nemůžete odhalit všechny abnormality.  PGT vyloučí z transferů nejhrubší chyby, ale pravděpodobnost dobrého vývoje embrya se pohybuje kolem 70%.  30% embryí se zastaví ve vývoji nebo se potrácí.
Můžete mi poslat přesnější informace o zjištěné mozaice. Ale jediné co bych vám doporučil, je pokračovat v transferech zbylých embryí.

prim MUDr Pavel Texl

3

Dobrý den pane doktore,

nepřišlo mi emailem potvrzení vaší odpovědi a tak jsem jí dohledala až nyní. Byli jsme v dubnu na KETu a opět prodělávám biochemické těhotenství :(
Zkoušela jsem vyhledávat příčiny biochemických těhotenství a našla jsem, že příčinou může být mimo jiné alergie na plod a plodové obaly (to se dělá automaticky na imunologii? Imunologii máme v pořádku, ale nevím, zda vyšetřují i toto), protilátky proti štítné žláze - mohou se objevit až v těhotenství (hashimotův zánět), test integrity DNA spermií, test na celiakii, mykoplazmata a ureoplazmata v pochvě, toxoplazma, listerie a cmv. Napadá Vás ještě jiné vyšetření? Máme před sebou poslední dva pokusy, které si nechci vyplýtvat naslepo.
K té mozaice - našli mi 5% mozaiku turnerova syndromu v krvi.
Moc Vám děkuji za rady.

Denisa

Naposledy upravil: Dayisa (11.05.2019 11:37:54)

4

Dobrý den,
věřte, že o úspěchu rozhoduje nejvíce kvalita embrya. Tu ovlivní, jak opakovaně píši, stimulace, kultivace, použitá média, kvalita práce v laboratoři, technické vybavení, trocha štěstí, technika transferu ……
proto pokračujte v transferech zbývajících embryí. Žádný zázračný recept není a šance je ještě veliká.
Vždy preferuji transfery v co nejvíce přirozeném cyklu.

prim MUDr Pavel Texl