1

Téma: rakovina vaječníků

Dobrý den pane doktore,
chci se zeptat, zda-li jsem v ohrožené skupině rakoviny vaječníků když jsem podstoupila již 2x hormonální stimulaci ( první únor 2018, druhá leden 2019), nebyla jsem nikdy těhotná, je mi 32 let a měla jsem hyperstimulační syndrom.
Dále se chci zeptat, jestli mohu před KET požádat o vyšetření ze kterého by se rakovina dala poznat. Necítím se po hormonální stimulaci celkově dobře, nedaří se mi zhubnout, jsem náladová, dosti výbušná, mám neustále nafouklé břicho a jsem stále unavená.
Souvisí to s hormonální stimulací?
Děkuji

2

Re: rakovina vaječníků

Dobrý den,
myslím si, že ani opakovaná stimulace nezvyšuje riziko vzniku rakoviny. Během stimulace jsou zvýšeny estrogeny, ale současně i gestageny, které vliv estrogenů snižují. Je to stejné jako v graviditě. V těhotenství má žena také vysoké hladiny estrogenů i gestagenů. A těhotenství se pokládá za ochranný faktor.
Do skupiny s vyšším rizikem Ca ale pravděpodobně patříte. Né kvůli stimulaci, ale pro faktor sterilita. Mnoho žen netěhotní pro vyšší počet anovulačních cyklů, kde je nízká hladina gestagenů. Jsou to ženy, které mají HAS. Vyšší hladinu testosteronu, převrácený poměr FSH, LH a často PCO vzhled ovarií.
A z tohoto potom vznikají studie a tvrzení, že za častější vznik Ca může stimulace. Ale kolik prací přitom zohledňuje rizikovost žen před vlastní stimulací???
Žádné vyšetření, které by odhalilo před stimulací nebo KETem  nádor vaječníků není. To by se tato vyšetření prováděla všem.
Ale na závěr. Myslím, že se nemusíte bát a jít na další KET.

prim MUDR Pavel Texl