1

Téma: Stimulace při IVF

Dobrý den, pane primáři,

ráda bych Vás poprosila o názor na stimulační protokol a postup centra při stimulaci.
Jedná se o mé 1. IVF, předtím 3x IUI (ani jedno nevyšlo), stimulována Clostilbegytem - 1. IUI 1 folikul, 2. IUI 2 folikuly a 3. IUI 3 folikuly, poté podpory Utrogestanem.
Nemám děti, ani partner, můj věk je 37 let, partner 38 let. Výsledky testů z 10/2018 TSH 3,142, LH 7,5, FSH 8,9, Prolaktin 21,5 a AMH 1,89. Partner spermio v pořádku. Jiná vyšetření nám nedělali. Menstruace a ovulace pravidelná.
Naplánovaný mám krátký protokol: 2.-7. den cyklu Gonal-f 250 IU a na 6. a 7. den cyklu Cetrotide 0,25 mg. Odběry krve v průběhu stimulace nejsou plánovány a kontroly UZ jsou plánovány na 6.-7. den, potom 10. den a pak 12. den, 14. den pravděpodobně odběr.
Myslíte, že když v centru požádám o odběry krve 5., 8. a 11. den stimulace, tak jak doporučujete, že mi vyjdou vstříc? A pokud ne, jak mám dále postupovat? A pokud ano, jak zjistím, že výsledky budou při stimulaci zohledňovat? Nechtěla bych nic zanedbat a obávám se, že stimulace bez odběrů krve nebude úspěšná. Myslíte, že dávky 250 IU Gonalu jsou v pořádku?
Vzhledem k věku jsem se také informovala, zda by nebylo vhodné provést PGS, ale bylo mi to dvěma lékaři z centra rozmluveno, že prý není potřeba a že bych musela nejdříve mít několik potratů a nebo bysme museli mít genetický problém v rodině. Tento přístup se mi také nelíbí, ale cena 60-85 tis. je neúměrně vysoká, abychom si to hradili vše sami. Myslíte, že bez PGS je možný pozitivní výsledek?

Moc děkuji za odpověď.

Jitka K.

2

Re: Stimulace při IVF

Dobrý den,
Ve vašem věku souhlasím jen s tím, že vám také doporučuji IVF cyklus. Stimulaci krátkým protokolem, ale použil bych jiné léky. Dipherelin a Menopur. Dipherelin od prvního dne mense , denně 1 amp. Menopur  začínáme 2. den cyklu v úvodní dávce 150j.
Kontroly určitě ano, jak píšete, kontrolujeme FSH, LH a E2, současně provádíme UTZ folikulometrii. Pokud centrum tyto kontroly neprovádí pravidelně, je otázka, jaké zkušenosti s hodnotami v průběhu stimulace mají a jak se potom mohou těmito výsledky řídit. Ale to můžeme konzultovat spolu.
PGS také nevidím jako nezbytně nutné.

prim MUDR Pavel Texl

3

Dobrý den, pane primáři,

předně děkuji za odpověď.
Ptala jsem se v centru na odběry krve v rámci stimulace a bylo mi řečeno, že jim stačí ultrazvuk a zkušenosti, aby byla stimulace v pořádku. Výsledky krve by prý byly stejně k dispozici později, než bychom je potřebovali.
Přesto jsem požádala o odběr krve u mé gynekoložky. Byl provedený včera v 10:30 hod, což byl 5. den cyklu (4. den stimulace) a výsledky jsou: FSH 14,3; LH 2,3 a estradiol 1256.
Dnes, tedy 5. den stimulace, jsem byla na ultrazvuku v centru. Endometrium 8 mm, pravý vaječník 3 malé folikuly, levý 5 folikulů, přičemž 3 folikuly jsou větší než 12 mm, 2 jsou menší. Mám pokračovat v dávkách Gonalu 250j. a dnes večer si mám začít píchat Cetrotide.
Další kontrola je plánovaná na pátek (7. den stimulace) a dle kontroly bude pravděpodobně naplánován odběr na úterý (11. den stimulace).
Z Vašich odpovědí vím, že stimulace by měla být min 10-11 dní, aby byla kvalitní vajíčka. Není tedy plánovaný odběr moc brzy?
Dále by mě zajímalo, zda souhlasíte s aplikací Cetrotide již od dnešního večera a kdy byste ji případně doporučoval?

Děkuji.

Jitka K.

4

dobrý den,
hodnota FSH je vysoká dávku určitě nezvyšovat, ponechte zatím 225 j. LH je nízký , tak bych Cetrotide  nenasazoval. Kontrolu v pátek ano, ale domluvte si opět odběr krve u své lékařky. 
Myslím si, že se objeví více drobnějších folikulů a je lepší počkat na odběr těchto, než se unáhlit a odebírat ty dva velké hned. To ale ukáže další kontrola
PS: Estrogeny jsou uvedeny v pg  nebo nmol ?? 

děkuji za důvěru prim MUDr Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (28.02.2019 10:06:07)

5

Dobrý den, pane primáři,

bohužel jsem si dnes ráno Cetrotide píchla. Mám ho tedy vysadit nebo už to nemá smysl? Jaká by měla být hladina LH pro nasazení Cetrotide?
Odběr krve si domluvím v pátek jako samoplátce v laboratoři, protože má lékařka v pátek neordinuje a výsledky bych stejně měla až v pondělí. Takto budu mít výsledky nejdéle v sobotu ráno.
Bohužel jednotky estrogenu uvedeny nebyly.

Děkuji.

Jitka K.

6

Dobrý den, pane primáři,

výsledky odběru krve z dnešního rána (8. den cyklu) jsou: FSH 16,2; LH 2,7 a estradiol více než 3670 nmol/l.
Cetrotide jsem si tedy píchla včera ráno a od té doby ne.
Po dnešní kontrole v centru:
- dávka Gonalu zůstala stejná, tedy ráno 2.-11. den cyklu 250j;
- Cetrotide plánovaný na večer 6.-11. den cyklu, ale píchla jsem si 7. den cyklu ráno a od té doby nic;
- 11. den cyklu večer Ovitrelle;
- 13. den cyklu OPU + Utrogestan 0-0-2 a dále 2-2-2;
- vpravo 3 folikuly, velikost cca 10mm (tedy od poslední kontroly téměř beze změny);
- vlevo asi 6 folikulů, velikosti přesně nevím, ale pravděpodobně 1x 16mm, 2x 15mm a 3x méně než 14mm.
Mohl byste mi, prosím, poradit jak naplánovat dávkování Cetrotide?
Mám si v pondělí dojít ještě na jeden odběr krev?
Dále by mě zajímal Váš názor na celkový průběh stimulace.

Moc děkuji za odpověď.

Jitka K.

7

Dobrý den,
Cetrotide bych nasadil. až se hodnota LH zvačne zvyšovat a překročí cca 6-8 IU.  Ale protože nemůžete provádět pravidelné odběry krve, tak bych ho nasadil od 10. dne stimulace. Vzhledem k velikosti folikulů, bych optimální kontrolu viděl na neděli.
Podle výsledku plánovat ukončení stimulace.
Odběr krve v pondělí vám doporučuji, uvidíme jak se stimulace vyvíjí.  Utrogestan po punkci nechte na dávce 1 - 0 - 1  od ransferu 2 - 0 - 2. To stačí.

8

Dobrý den, pane primáři,

výsledky krve z dnešního rána (11. den cyklu a poslední den stimulace): FSH 17,0; LH 2,2 a estradiol více než 3670 pmol/l.
Požádala jsem svojí gynekoložku o UTZ:
- vpravo 4 folikuly, vel. 19, 16 a 2x 12;
- vlevo 6 folikulů, vel. 21, 2x 18, 15, 14 a 12;
- endometrium 7,8 mm.
Úprava dávkování Cetrotide určitě pomohla k lepšímu výsledku.
Ještě by mě zajímala ta vysoká hodnota estradiolu. Je to při stimulaci normální?

Děkuji.

Jitka K.

9

Dobrý den, pane primáři,

včera jsem byla na OPU. Bylo punktováno cca 8-9 folikulů (nějaký tedy praskl předčasně), z toho bylo 5 vajíček - 2 nezralá, 1 před dozráním a 2 zralá.
Z dnešního telefonátu s embryoložkou, byla včera oplodněna jen 2 vajíčka metodou ICSI. Jedno je oplodněné a prý už se začíná dělit, druhé zatím nevypadá (takže spíše není). Navrhují mi transfer již zítra. Prý pokud nebude 5. den kultivace (což bych chtěla transfer já) blastocysta, tak transfer neproběhne. Mám zavolat zítra. O víkendu tam nejsou, takže pak bych viděla až v pondělí, jestli je embryo v pořádku. Nevím jak se rozhodnout, jestli podstoupit ET zítra nebo počkat do pondělí a riskovat, že nebude k transferu nic?
Omlouvám se, že otravuji s každým krokem, ale jsem z přístupu centra zmatená a zklamaná.

Děkuji.

Jitka K.

10

Dobrý den,
já doporučuji počkat do pátého dne, pokud embryo neporoste pátý den , pak je transfer zcela zbytečný i třetí den.
PS: centrum, které si dává padla o sobotách a nedělích se stará o sebe a ne o embrya.

prim MUDr Pavel Texl

11

Dobrý den, pane primáři,

nakonec jsem se v centru domluvila a počkali jsme do 5. dne (minulé pondělí). 5. den byla "ukázková" blastocysta, tak jsem jela na ET.
4. den po ET jsem začala špinit i s kousky sliznice. Od 6. dne po ET špiním trochu víc a dnes (9. den po ET) už to vypadá, že se mi brzy rozjede menstruace. Dnes jsem si dělala test a byl negativní. Na krevní test do centra jsem měla jet až příští pondělí, tedy 14. den po ET, ale dnes jsme se dohodli, že mám přijet už zítra.
Od 6. dne po ET jsem navýšila Utrogestan na 2-2-2, do té doby jsem ho užívala dle Vašeho doporučení (od OPU do ET 1-0-1, od ET 2-0-2). Dále od pondělí užívám Ascorutin 2-2-2. Bohužel bez zlepšení.
Už delší dobu uvažuji o přestupu k Vám, ale máme to do Vašeho centra více než 250 km. Pokud se ale v pátek dozvím negativní výsledek, tak bych se k Vám ráda objednala. Nevím ale jestli přibíráte nové pacienty, nedávno jsem tu totiž četla, že ne, tak uvidím.
V každém případě děkuji za Vaše rady.

Jitka K.