1

Téma: výsledky imunologie - Medrol, rezistence na léčbu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, co si myslíte o mých výsledcích. Podstupujeme IVF - zatím neúspěšně. Endometrióza + zjištěn imunologický problém na mé straně. Jak byste postupoval, pro usměrnění imunity před KET? Má doktorak si se mnou neví rady.

Poslední výsledky - září (při udržovací dávce 4mg Medrolu - už na mě prý nepůsobil, výsledky podobné jako při prvním vyšetření)

Autoimunita – základ:

ANA IgG (IF) - silně pozitivní
ANA konečný titr 1:640
Anti Scl-70 (EliA) 207 U/ml
Anti nukleozony 43,4 U/ml
Ostatní hodnoty v normě

Reprodukční blok
AMH: 1,21 ng/ml

Buněčná imunita
NKT lymfocyty CD3: 8,7 %
NK lymfocyty CD3 v normě

Endometrioza:
CA 122,1 kU/I

Pro informaci, začali jsme léčbu Medrolem a 16mg/2 týdny; 12mg/2 týdny, 8mg/udržovací dávka + braní Vissane na endometriozu. Následně po 11 týdnech takové výsledky:

ANA IgG (IF) - pozitivní
ANA konečný titr 1:320
Anti Scl-70 - pozitivní
"tj. pokles titru ANA, nepřítomny anti-dsDNA = příznivý nález." Doporučeno snížit dávku Medrolu na 4mg.

Kontrolní odběr za 2 měsíce užívání 4mg a takové výsledky (tady už jsem PO VYSAZENI VISANNE):

ANA IgG (IF) - pozitivní
ANA konečný titr 1:320
ANA jaderná fluorescence: jemně zrnitá s pozitivním chromatinem (AC-2)
Ant Scl-70: silně pozitivní
Anti dsDNA: negativní
"Nálezy jsou hezky stabilní, tj. z mého pohledu lze provést čerstvý i kryotransfer"

No a po dalších 4,5 měsících jsem měla výsledky jako uvádím prvně (při udržovací dávce Medrolu 4mg). Že na mě nefunguje. Myslíte, že při zachování dávky Medrolu 8mg, by to mohlo fungovat příště lépe? Teď zkoušíme před ET injekci Dexamed 1x týdně, bohužel jsme se nedostali ke KET (nenarostla sliznice a nebyla ovulace), takže se to dost špatně slaďuje s KETem. Na výsledky s Dexamedem ještě čekám.

Potřebuji poradit, jak postupovat. Jsem ze všeho už zoufalá. Paní doktorka už mi Dexamed nechce dávat, že je to k ničemu když nesladíme KET a nevezme si mé zdraví na svědomí. Medrol říkala, že nefungoval a že neví co se mnou a mám si asi najít jiného lékaře...To mi moc naději nepřidalo. Když se dívám na výsledky po Medrolu, tak mám totiž pocit, že to nějaký efekt mělo. Za začátku léčby celého tohohle problému jsem zároveň brala Visanne, až po prvních výsledcích z imuna že se to zlepšilo jsem vysazovala Vissane a stimulovali jsme - jenže byl problém s menzes, takže to trvalo několik měsíců, než se zadařilo stimulovat, ale nebylo z toho žádné embryo. Následně další pokus a z toho máme embryjko, čekáme až zkrotíme imunitu).

Moc děkuji

Naposledy upravil: hasara (01.02.2019 18:34:44)

2

Re: výsledky imunologie - Medrol, rezistence na léčbu

Vážená paní,
výsledky, které uvádíte, se týkají všeobecné imunity a nejsou specifické ve vztahu k reprodukci.  Poněvadž neznám Váš příběh, nemohu říci, proč máte zvýšené ANA, může jít o nějakou formu zvýšené autoimunitní pohotovosti bez souvislosti s reprodukcí.
Hodnoty NK a NKT buněk jsou rovněž obecné, souvislost s reprodukcí tu opět nemusí být.
Nárazová léčba injekčními kortikoidy (Dexamed) může nepříznivě ovlivnit implantaci zárodku a ve světě se od ní upouští.
Dlouhodobá, časově nezacílená léčba Medrolem  se rovněž často míjí účinkem směrem k úspěšnému oplození.
K určení vztahu Vaší imunity k reprodukci je vhodné použít specifické testy. Některá specializovaná pracoviště reprodukční imunologie (např. AREPIM s.r.o. v Praze, viz jejich internetové stránky) používají soubor vhodných testů a podle jejich výsledků pak navrhnou speciální a časově koordinovanou prekoncepční léčbu. Ve Vašem případě by takové vyšetření bylo vhodné vzhledem k nálezu endometriózy a doposud neúspěšné snaze o otěhotnění.
Zdraví
Jindřich Madar