1

Téma: IVF ve 43 letech

Dobrý den, pane doktore,
přes 4 roky se snažíme o třetí dítě, mám za sebou 3 spontání potraty, vždy v 1. trimestru, nyní jsem po druhém IVF, které je zřejmě neúspěšné (test 12.den po oplodnění negativní). Při prvním IVF jsem při plné stimulaci (krátká protokol) měla jen 2 folikuly, z toho jen jedno vajíčko schopné k oplodnění - po ET těhotenství nepřišlo. Tento druhý pokus je v nativním cyklu - opět jen 1 embryo. Z důvodu pouze 1 embrya CAR Gennet doporučil v obou případech transfer po 3 dnech, prodloužená kultivace se prý dělá, když je embryí více. Z toho důvodu ani nebylo přistoupeno k vyšetření PGD, které genetička doporučila.
AMH mám nízké 0,32, manžel spermiogram výborný. Jiné zdravotní potíže nemám, jen se léčím se štítnou žlázou. Je mi 43 let.
Dvě předchozí děti byly počaty přirozeně, okamžitě, vše bez problémů. Bohužel jsem manžela dlouho přemlouvala k třetímu dítěti, proto ten pokročilý věk.
Jaký byste doporučoval postup ? Je vůbec pravděpodobný nějaký úspěch s vlastními vajíčky ? Nebo má "historie" ukazuje, že již nejsem schopna vytvořit kvalitní vajíčka ? Či jiný důvod ?

Předem moc děkuji za odpověď.
Markéta

2

Re: IVF ve 43 letech

%obrý den,
věk 43 let je hranicí kdy i při výrazné stimulaci dozraje velmi malé množství vajíček. Druhý a větší problém věku je to, že se se u většiny embryí vytváří genetické chyby (více jak 90%), které vedou k zastavení vývoje embryí. Proto šance na vyvíjející  se  graviditu se svými vajíčky existuje, ale je velmi malá.
Největší šanci by jste měla s darovanými vajíčky, ale o této variantě asi neuvažujete.

prim MUDr. Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (31.12.2018 21:53:50)

3

Dobrý den, pane doktore,

děkuji za odpověď, pořád doufám ve vlastní miminko, předchozí dvě jsou tak povedení, že bych chtěla ještě jednu repliku :-)
Případné genetické chyby embrya, o kterých píšete, by byly zjistitelné při vyšetření PGD ? Embryo, které by "přežilo" prodlouženou kultivaci a měsíční mražení během vyšetření PGD, by se pak dalo považovat za embryo bez chyb ?  ČI se může objevit další vada, která se předem zjistit nedá ?

Děkuji.

S pozdravem

Markéta

4

Dobrý den,
PGT vyšetření odhalí chromozomální aberace. To jsou nejčastější poruchy typu trizomie 21, 13, 18 poruchy chromozomu X,Y...
vyšetření v současné době nekontroluje genové mutace. Ale ty jsou již vzácné. Proto se PGT považuje za dostatečné vyšetření, které eliminuje rizika vrozených vad na minimum.

prim MUDr. Pavel Texl

5

Dobrý den, pane doktore,

děkuji za Vaše odpovědi. Pokud by byla s Vaší pomocí ještě šance na vlastní miminko, budu ráda.
Bohužel nyní nepřijímáte nové pacientky, bylo mi sděleno, že mám zkusit za 3 měsíce.

S pozdravem

Markéta

6

Dobrý den,
určitě se objednejte do mé ambulance. Zavolejte, prosím, na tel.č. 549523258 našim koordinátorkám a řekněte, že jsme domluvení na co nejdřívějším termínu.

Děkuji

prim MUDr Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (15.01.2019 13:59:15)