1

Téma: Špinění po IUI

Dobrý den,
v pátek 4.1.2019 jsem postoupila 3. pokus IUI. Po každé mi zákrok prováděl jiný lékař.
První 2 zákroky jsem vůbec necítila, sice mě potom bolelo břicho, ale jinak bez komplikací.
Třetí pokus byl komplikovanější, doktor se nemohl dostat přes čípek a během zákroku měnili se sestrou katetr za pevnější. Zákrok mě bolel a i poté mě dlouho bolelo břicho tak, že jsem nemohla skoro chodit. Postupně to ustoupilo. Hned po zákroku jsem zašpinila a špiním vlastně celou dobu. Od druhého dne po zákroku jsem začala špinit trochu víc. Stále mě trochu pobolívá břicho. Ke všemu na mě od včera "leze" nějaké nachlazení.
Dnes jsem volala do centra a sestra mi řekla, že mám nasadit Ascorutin (2-2-2). Jinak, že s tím nic neuděláme. Beru 1/2 tablety Prednison 5 (1/2-0-0) nepřetržitě a Utrogestan od večera po zákroku (2-0-2).
Chtěla bych se poradit, zda je v tomto případě možnost uhnízdění vajíčka a jak případně řešit špinění či jak postupovat, aby bylo vše bez problémů?
Moc děkuji za odpověď.
Jitka K.

2

Re: Špinění po IUI

Dobrý den,
komplikace by si měl, podle mne, vždy řešit ten, který je způsobil. Proto by jste se měla obracet na lékaře centra nebo svého gynekologa.
Brát "pevnější" katetr nepokládám za správný postup. Při zákroku došlo k poškození sliznice cervikálního kanálu a následnému krvácení. Ascorutin je zbytečný. Já bych určitě vysadil kortikoidy. Pro úspěšnost IUI jsou zbytečné a snižují imunitu a zvyšují riziko zánětu. Doporučuji kontrolní odběr krve na zánět a následně jeho léčbu.

prim MUDr Pavel Texl

3

Dobrý večer, pane primáři,

děkuji za odpověď.
Ještě by mě zajímalo, zda je možné otěhotnění nebo v tomto případě ne?

Děkuji.

Jitka K.

4

Dobrý den,
možné je všechno. Pravdu poví těhotenský test a později i UTZ.

prim MUDr Pavel Texl