1

Téma: Je postup liecby spravny?

Dobry den pan doktor,

mam 34 rokov a kvoli cystam na vajecnikoch (borderline) mi museli oba vajecniky aj s vajcovodmi vybrat. Jeden v roku 2006 a druhy v roku 2014.
V roku 2016 som obsolvoval IVF, ktore bolo uspesne a narodila sa nam dcera. Mala som darovane vajicka.
Tento rok sme absolvovali dva vklady, KET, oba neuspesne. Druhykrat mi vlozili 2 embrya.
Som liecena na reprodukcnej imunologii., Uzivam Medrol 12 mg denne. Mam zvysene CD3+ IFN-g, CD3+ TNF-a, CD4+ IFN-g a CD4+ TNF-a. Pred KET mi pani doktroka pridala este infuzie Intralipidov.
Od prveho dna cyklu som uzivala Estrimax, 2mg 3 krat denne. Na 14. den som pridala progesteron. Taktiez som mala injekcie Clexanu 0,4 od hematologicky. Tam som vsaka mala vysledky dobre, ale pani doktorka mi preventivne dala Clexan. Pri prvom tehotenstve som uzivala Clexan do 6. tyzdna po porode.
Teraz je otazka, ci by sme prijali vajicka aj od inej darkyne, kedze uz nemame nic zamrazene.
Moja otazka na Vas je: je z Vasho pohladu hore popisany postup v poriadku? Pripadne by ste mi poradili nieco ine?
Dakujem velmi pekne za odpoved

2

Re: Je postup liecby spravny?

Dobrý den,
úspěšnost transferu závisí především od kvality embrya. Já považuji léčbu kortikoidy, imunoprotrktivy i aplikaci Clexanu za zbytečnou. Stejně tak transfer dvou embryí.
Určitě můžete přijmout jakékoli embryo od jakékoli dárkyně. Nejvíce záleží na tom, jak je dárkyně stimulovaná, jak se kontroluje reakce vaječníků, jaké léky jsou použity. Záleží i na technice a provedení kryokonzervace embryí. To jsou hlavní rozdíly mezi IVF centry a jejich úspěšností.

přeji hodně štěstí , prim. MUDr. Pavel Texl