1

Téma: vysledky z reprodukčno - imunologického vyšetrenia

Dobrý deň p. doktor,
som zo Slovenska, mám  33 rokov, pred týždňom som absolvovala v Bratislave v centre Imunovital reprodukčno - imunologické vyšetrenie. V ňom som mala všetky výsledky dobré okrem intracel. cytokínov, tam som mala v troch zvýšenú hodnotu:
CD3+ IFN-g     41,7
CD3+ TNF-a    59,60
CD4+ TNF-a    56,40
Ostatné intracel. cytokíny som mala v norme:
CD3+IL-4          4,5
CD3+ IL-2         8,7
CD4 IFNg          21,70
CD4+ IL-4         1,7
CD4+ Il-2         12,9

Taktiež v norme boli :
CD3+ T Lymfocyty             75,11
CD3+CD4+ T Lymfocyty    41,24
CD3+CD8+ T Lymfocyty    26,80
NK bunky                            11,56
B lymfocyty                         12,30
Pomer CD4/CD 8                 1,54
CD3+HLADR+                      2,55
CD8+HLADR+                      0,87
CD3+ Abs. počet                  0,92
CD3+CD4+  Abs. počet        0,50
CD3+CD8+  Abs. počet        0,33
Nk bunky abs. počet             0,14
B lymfocyty Abs. počet         0,15

T-regulačné lymfocyty           5,60
T- regulačné lymfocity           0,028

Reprodukčná imunológia:
anti spermie (sérum)          20,25
anti - ovária (screen)           0,10
Anti-zona pellucida               0,36

Už vyše troch rokov sa neúspešne snažíme o dieťa. Partner bol vyšetrení u urológa - spermiogram mal v norme. Na imunológii ho už nevyšetrovali nakoľko to lekárka zdôvodnila že to nie je potrebné.
Lekárka mi na základe daných výsledkov odporúčila liečbu Medrolom a to dva týždne: 20 mg, potom dva týždne 16 mg a dlhodobo 12 mg až do 15. týždňa gravidity.   
Všetky doposiaľ absolvované gynekologické vyšetrenia som mala v poriadku, akurát mi lekár diagnostikoval HPV vírus. Beriem pravidelne Euthyrox kvôli ochorenie štítnej žlazy, avšak u endokrinológa som sledovaná a výsledky mám v poriadku.
Pán doktor, chcem Vás týmto poprosiť o radu, o či o daných výsledkoch myslite, zároveň aký je Váš názor na liečbu a sú potrebné ešte nejaké vyšetrenia v rámci reprodukčnej imunológie?

ďakujem veľmi pekne za Vašu radu.

2

Re: vysledky z reprodukčno - imunologického vyšetrenia

Vážená paní,

mírně zvýšené intracelulární cytokiny mohou signalizovat nějaký proces v imunitní soustavě - např. probíhající nebo proběhlý zánět, virovou infekci a podobně, nic však neříkají o tom, kde tento proces probíhá a zda má něco společného s reprodukcí. Protože neznám podrobnosti Vašeho případu, nemohu k tomu říci více.
Na našem pracovišti aplikujeme léčbu malými dávkami kortikoidů v případech, kde naše vyšetření aktivace specifické buněčné imunity vyjde pozitivně. Používáme nižší dávky (cca 5-6 týdnů před oplozením 5 mg Prednisonu nebo 4 mg Medrolu denně). Nutné je předběžné vyléčení eventuálních vaginálních infekcí a používání kondomové ochrany během léčby.
Podrobnější údaje najdete na našich stránkách www.arepim.cz

Zdraví J. Madar