1

Téma: Embryotransfer

Dobrý den, v pondělí jsem podstoupila na klinice asistované reprodukce embryotransfer pětidenní expandované blastocysty velmi dobré kvality. Chtěla bych se zeptat, co to vlastně znamená "expandovaná", nikdy jsem o tom neslyšela. Není to špatně? A případně jaká je asi pravděpodobnost úspěchu? Jen doplním, že důvod IVF je andrologický - manžel má teratozoospermii, jinak všechno ostatní v normě včetně fragmentace DNA, ta je podle posledních výsledků z minulého měsíce 3 % Děkuji za odpověď.

2

Re: Embryotransfer

A ještě jsem zapomněla uvést věk: já 32, manžel 31 let

3

Re: Embryotransfer

Dobrý den,
takové informace by vám mělo podat centrum a vy by jste se neměla bát přímo zeptat.
Jde o vývojové stádium embrya. Není to nic špatného. Spíš naopak. Oplozené vajíčko se rozdělí postupně na 2, 4, 8 buněk.....
následně buňky splývají a vzniká kompaktující morula. V té se již buňky rozdělují na buňky placenty a vlastního plodu.  Začíná se vytvářet dutinka vyplněná tekutinou. Tato dutina se postupně rozepíná a a vzniká "expandovaná" blastocysta. Následně praskne obal  a celé embryo s placentou se vylíhne a embryo se může uhnízdit ve sliznici dělohy.

prim MUDr. Pavel Texl