1

Téma: IVF po druhy krat

Dobry den,

chcem sa poradit. Mam len jeden vajcovod a ovulaciu bud nemam, alebo ju mam na nespravnej strane. Z tohto dovodu sme uz absolvovali jedno IVF - neuspesne. Po tom som hned zmenila centrum a p. doktorka nasla na maternici polyp, co mohlo ciastocne sposobit neuspesny vklad. Absolvovala som kyretaz polypu a po 3 mesiacoch sme planovali dalsi cyklus IVF. Zistili sme vsak, ze polyp je tam znova. P. doktorka navrhuje preto v ramci odberu vajicok urobit aj kyretaz polypu, zmrazit embrya a vklad posunut. Chcem sa opytat, co si myslite o tomto postupe a kedy by ste navrhovali urobit potom vklad. Da sa zabranit dalsiemu vzniku polypu? Z coho polypy na maternici vlastne vznikaju? Existuje aj nejaka prirodna cesta ako sa ho zbavit? Pozn - mam uz 5 rocnu dcerku, tehotenstvo aj porod boli bezproblemove. Potom som vsak prekonala 2 skore potraty a jedno mimoaternicove tehotenstvo. Dakujem.

2

Re: IVF po druhy krat

Dobrý den,
nepřítomnost vejcovodu na jedné straně nebrání otěhotnění při ovulaci na druhé straně. Pokud nejsou v dutině břišní adhese, odteče vajíčko s folikulární tekutinou do dutiny břišní a následně je fimbrie zbývajícího vejcovodu zachytí.
Nic nebrání provedení stimulace a odběru vajíček k IVF, ale odstranění polypu bych provedl až na konci cyklu před menses. Současně bych kontroloval jeho odstranění hysteroskopem.   Provádět abrasi uprostřed cyklu a plánovat KET není optimální.

Pokud se neprovede hysteroskopie, může kousek polypu zůstat a velmi rychle dorůst.

prim. MUDr. Pavel Texl