1

Téma: neúspěchy s IVF, jiná cesta?

Vážený pane profesore,
snažím se otěhotnět prostřednictvím IVF v centru asistované reprodukce. Mým problémem je anovulační sterilita, syndrom PCOS a beru lék na štítnou žlázu. Mám již za sebou 3 neúspěšné IVF ( plus 6x KET) je mi 32 let a než se pouštět do posledního hrazeného pokusu pojišťovnou bych ráda zjistila, jestli nemůže být i jiná cesta než poměrně pro tělo drastické IVF. Na internetu se píše o „zázracích“ Clostylbegytu a Clomifenu. Je možné, že by stimulace těmito léky pomohla s chybějící ovulací, růstem folikulů do potřebné velikosti a poté např. pregnylem folikuly uvolnit a „přirozeně“ s přítelem otěhotnět? Možná jsem mimo, a došlo by k uvolnění mnoha folikulů a bylo by riziko mnohačetného uchycení embryí, ale pořád mi to přijde schůdnější, než cpaním se další a další chemie s nulovým výsledkem. Vždy mi je řečeno, že embryo je krásné, sliznice učebnicová a přesto je pokus za pokusem neúspěšný, nevím co může být špatně.
Všelijaké testy na genetiku apod máme v pořádku, jediné co bylo zjištěno po 2 neúspěšných IVF byla „alergie“ na sperma partnera, řešeno prednisonem a stykem s ochranou.
Děkuji Katka

2

Re: neúspěchy s IVF, jiná cesta?

Dobrý den,
neznám výsledky všech vašich vyšetření. Především nevím jak byl vyšetřen partnerův spermiogram a zda byly provedeny všechny funkční testy spermií.
Před rozhodnutím jak dál, by bylo dobré zopakovat laparoratorní vyšetření, kompletní spermiogram a pak hledat odpověď.
Vzhledem k třem neúspěšným IVF cyklům, je dobré se zamýšlet i nad kvalitou IVF centra. I když jsou embrya vždy krásné.

prim. MUDr. Pavel Texl

PS: děkuji za profesora, ale tím nejsem