1

Téma: Ovulace driv nez odber folikulu?

Dobry den, pripravuji se na IVF, momentalne stimuluji s Menopurem(2.-6.den 250jednotek, 7.-a dál 300jednotek) a Decapeptylem 0,1. Jelikoz jsem do leta podstoupila nejdriv stimulace s Clostikem a mam za sebou 2nevydarene IUI, mam rozhozeny cyklus. Před stimulacemi jsem mela menstruaci pravidelne 25.den, potom se mi vse rozhodilo a bylo to po 18dnech, přes leto jsem mela pauzu a postupne se mi to rovnalo a uz jsem byla na 22dnech. Pak jsem podstoupila prvni stimulaci na IVF, bohužel musela byt prerusena kvůli strevni viroze a cyklus se mi tim opet rozhodil a menstruace ted prisla 18.den. Zacala jsem tedy znova stimulovat viz.davky vyse a bojim se, aby folikuly, co v sobe mam, predcasne "neodesly" a tim padem by odber nebyl mozny? Je takova situace mozna a nebo latky v injekcích tomu zabranuji? je mi 38let, v listopadu 39, takze je vse na poslední chvili. Ještě bude prodlouzena kultivace 5dni a pote geneticke testy embrya,kdyz vse bude klapat, jak ma.. Před 1,5rokem jsem otěhotněla prirozene, bohužel tehu muselo byt ukoncene ve13.tydnu pro trizomii18. Od te doby to nejde, dle vysledku jiz mam snizenou hladinu vajíček. Partner je v poradku.
Dekuji moc za odpoved

2

Re: Ovulace driv nez odber folikulu?

dobrý den,
co nemám rád a co se mi nelíbí je plánování dávky na celý cyklu a zvyšování od 7. dne bez provedení kontrolního odběru krve na hormony. Jen tyto odběry a jejich opakování říká, zda je třeba zvýšit dávku hormonů nebo ne. Jen tak zajistíte co nejlepší kvalitu vajíček a zisk kvalitních embryí. 
K předčasné ovulaci a prasknutí folikulů dojít nemůže, tomu brání Dipherelin.

PGT - genetickou kontrolu embryí sice doporučuji, ale jen na hákujících embryích. Těch které samy již opouští svůj obal - zonu pelucidu. Mnoho center odebírá buňky ze všech embryí. To mnohdy vede k jejich poškození a výsledky to bohužel zhorší.
Zeptejte se kolik embryí plánují vyšetřit. Pokud vám poví, že všechny , tak bych řekl nevyšetřujte žádné. Postup tohoto centra není podle mne optimální a jsem nedůvěřivý.

prim. MUDr. Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (11.10.2018 14:48:21)

3

Dobry vecer, dekuji za odpoved, jen chci doplnit, ze jsem zapomnela uvest, ze davka na300 byla navysena po utz, kdy folikuly byly kolem8mm. beru jiz pul roku Letrox 50- 1/2tablety, hodnotu( asi tsh?) jsem mela 2,9, proto mi byl predepsan. Pak beru na doporuceni geneticky vitaminy gravital a cca 2roky kyselinu listovou. Chodim do Gennetu. Driv jsem navstevovala Iscare, ale nebyla jsem spokojena.Zitra mne opet ceka Utz a bude naplanovan odber a nebo jeste dalsi stimulace. Take mne ceka jeste zitra navsteva geneticky neb u me byla nalezena mutace nadledvinek(presne nevim,zitra mi ma vysvetlit), bude se pak na tuto mutaci nabirat i pritel.
Ale uklidnil jste mne,ze folikuly "neodpluji" :-)
A ohledne testovani embryi se na to zeptam a budu chtit, aby provedli to co jste napsal.

4

Dobrý den,
děkuji za vaši důvěru. I nadále platí co jsem psal. Pro dobrou stimulaci jsou hodnoty FSH, LH a E2 rozhodující. UTZ je málo. Léky na štítnici berte jistě dál a řiďte se radou endokrinologa.

prim MUDr Pavel Texl