1

Téma: IVF po druhy krat

Dobry den,

mam 35 rokov a jedno dieta bezproblemove pocatie, tehotenstvo a cisarsky rez 2013. Aktualne som absolvovala 1. neuspesne IVF (mam uz len jeden vajcovod a ovulaciu vzdy len na druhej strane). Lekari nasadil dlhy protokol, mala som odobratych 11 oocytov, avsak len 5 bolo zrelych a nakoniec len dve boli oplodnene dobre z tych 5tich. Lekari odporucili vlozit hned po 2 dnoch kultivacie, obe naraz. Po naslednej konzultacii u nich v centre aj v inom centre, by postup menili - odber oocytov 1/2 dni neskor a inak liecba Gonalom - mala som na zaciatku 125 ml, potom v polke procesu zvysenie na 200. Vraj by dali od zaciatku vyssiu davku - 175 ml alebo 200 ml.

Chcem sa opytat, ci je nazoaj problem, ked sa pocas procesu davka Gonalu zvysuje - v druhom centre hovorili, ze na zaciatku je rozhodujuca prva davka - ta rozhoduje o pocte oocytov a ostatne potom nestihnu tak rychlo dozriet.

Tiez ma zaujima - v druhom centre hovorili, ze dlhy protokl sa uz velmi nerobi a oni by isli do kratkeho. Aky mate na to nazor?

V druhom centre mi nasli polyp na maternici a je potrebne urobyt HSK. Ako dlho po tomto zakroku je mozne ist do IVF? Oni tvrdia, ze staci mesacna prestavka.

Dakujem.

2

Re: IVF po druhy krat

Dobrý den,
omlouvám se za pozdější odpověď, ale snad se mi nyní podaří vám vysvětlit co všechno je podle mne špatně.
Dlouhý protokol užívám většinou u pacientek s předpokládanou hyperstimulací do 32-33 let věku. Nad tuto hranici doporučuji krátký protokol s agonisty. Tento protokol dává větší šanci na zisk vice kvalitních vajíček. Ale především v průběhu stimulace je třeba 5., 8., a 11. den stimulace kontrolovat hladiny FSH, LH E2 současně s UTZ folikulometrií. Jen tak budete dobře indikovat délku stimulace a dávky hormonů. Gonal neobsahuje LH a proto v dlouhém protokolu dochází k jeho výraznému poklesu a nízké kvalitě oocytů. Pro další stimulaci vám doporučuji Menopur a Dipherelin v krátkém protokolu.
Transfer dvou embryí je další chybou. Je dlouhodobě známé, že transfer dvou embryí současně je až o 10% méně úspěšný, než opakovaný transfer jednoho embrya. Špatné embryo produkuje toxiny, které mohou poškodit vývoj embrya dobrého.
Na konferencích mnoho center tvrdí, jak transferuje jedno embryo , ale málo kdo to opravdu dělá.
Nechápu centrum, které má dokonalou kultivaci, proč nekultivuje embrya 5 dní. Je velmi pravděpodobné. že pátý den kultivace by již rostlo jen jedno embryo a není důvod zavádět dvě. Centra se ale bojí, že nezůstane žádné a bojí se to povědět pacientce.
Ale proč bělat zbytečný pronsfer??????

Pokud byl zjištěn polyp, určitě podstupte HSK a na základě výsledku vám ošetřující lékař doporučí transfer za 1-3 měsíce.
Opakovat stimulaci je optimální za tři měsíce po předchozí.

Nejlepší výsledky ale dosahujeme pokud embrya netransferujeme ve stimulačním cyklu, 5-6 den kultivace je zamrazujeme a transferujeme až v cyklu následujícím.

děkuji za důvěru

prim MUDr. Pavel Texl

Naposledy upravil: prim. MUDr. Pavel Texl (22.07.2018 22:04:15)

3

Re: IVF po druhy krat

Dobry den,

dakujem velmi pekne za zrozumitelnu odpoved. Mozem sa este opytat na rozdiel v kratkom protokole medzi Gonalom a Menopurom? V novom CAR navrhuju totiz kratky protokol ako vy, ale znova Gonal,davku 175 ml. Z imunologie vysla specificka reakcia na partnerove spermie - stredne tazky stupen. Je vhodne mat trasnfer az 4-6 tyzdnov po liecbe Medrolom? Dakujem velmi pekne za odpoved.

4

Re: IVF po druhy krat

Dobrý den,
pokud při stimulaci postupujete  tak, jak doporučuji a odebíráte pravidelně krev na zjištění hodnot FSH, LH a E2, zjistíte, že  relativně často dojde k poklesu LH. Hodnota pod 1,0 je spojena s nižší kvalitou vajíček a následně embryí. Gonal neobsahuje LH. Menopur  obsahuje FSH i LH.  Menopur toto riziko snižuje. Gonal použiji u mladších pacientek s PCO a vysokou hladinou LH.

Protilátky na spermie nemají žádný vliv na úspěšnost transferu a uchycení embrya. Léčbu Medrolem nedoporučuji. Je zbytečná a naopak její vedlejší účinky spíš šance sníží.

Pokud umí centrum mrazit, a úspěšnost KETů má vyšší, než úspešnost čerstvých transferů (většina center si to pouze myslí) , pak optimální je 5-6 den embrya všechna zamrazit a transferovat v následujícím přirozeném cyklu.

prim MUDr. Pavel Texl