1

Téma: BI na rozhraní matka-plod

Vážený pane doktore,

chci se zeptat na podrobnosti vyšetření buněčné imunity na rozhraní matka-plod, které tady opakovaně zmiňujete. Z vašeho webu jsem bohužel nepochopila, o jaké vyšetření přesně jde. Jde o vyšetření z krve, nebo i odběr z dělohy? Na webu IVF Zlín zmiňují vyšetření BI odebráním vzorku z dělohy, prý toto vyšetření provádějí jako jediní v republice. Nezdá se mi, že by to dělali pouze tam a specializovaná pracoviště reprodukční imunologie by toto vyšetření nenabízela. Navíc jsem četla i názory, že tam dělají vyšetření pouze "povrchově", kdežto "v Praze" se to dělá "hloubkově". Dokázal byste říci, o jaké vyšetření přesně jde? Provádíte na vašem pracovišti i odběr z dělohy? Pokud ne, víte o jiném pracovišti reprodukční imunologie, kde to dělají?

Omlouvám se, pokud dotaz zní hloupě a nebo působí jako "jedna paní povídala", ale v CARech, kterými jsem prošla, nevidí důvod k dalším vyšetřením ani přes opakovaná neúspěšná IVF, tak jsem při pátrání po možných dalších vyšetřeních odkázaná jen na internetová fóra a zkušenosti ostatních.

Moc děkuji za jakékoli informace.
Markéta

2

Re: BI na rozhraní matka-plod

Vážená paní,
odběr materiálu "z dělohy" asi znamená buď (1) analýzu vzorku získaného při revizi dutiny děložní např. po potratu, nebo (2) speciálně provedený výplach dělohy pro získání děložních buněk. Oba postupy jsou dost náročné a ten sub (1) je prováděn jen ve speciálních případech.
Náš postup je jiný -  imunologicky aktivní buňky získáme z krve a jejich reaktivitu na antigeny související s reprodukcí (sperma, buňky plodového lůžka) zjišťujeme mimo tělo ženy speciální metodou (inhibice migrace). Tento postup považujeme za výhodnější, neboť jím monitorujeme přesně tu reakci buněčné imunity, o kterou se zajímáme.
Pokud jde o vztah lékařů k vyšetření imunity u reprodukčních potíží - jde o přístup poměrně nový a ne všichni znají podrobnosti. Z toho (a nejen z toho) plyne opakování cyklů s tím, že "jednou to snad vyjde". Toto dilema platí i ve světě.
Zdraví J. Madar

3

Pan doktor, prosim Vas rada by som vedela Vas nazor, bolo mi v centre po 3 neuspesnych KET odporucene uzivat medrol 4 mg cca 6 tyzdnov pred dalsim vkladom z dovodu pozitivnej BI. Pri nasadeni liecby cca po 7 dnoch som zacala trpiet strasnou nespavostou. Ja to nezvladnem uzivat. Neviem co mam robit, ako dalej, ako postupovat... Prosim poradte, nahradit medrol niecim inym je mozne?

Dakujem velmi pekne za Vasu odpoved
Vierka.

4

Vážená paní, nespavost (stejně jako další nežádoucí účinky) se po tak nízkých dávkách většinou nevyskytují. Jako možná náhrada Medrolu připadá do úvahy Prednison 5 mg/den. V případě aktivované specifické buněčné imunity jsou kortikoidy doplňkem základní léčby (t.j. žádné gynekologické infekce, dočasná kondomová ochrana). Kortikoidy urychlují "zapomínání" imunity, bez nich by ochranná opatření mohla trvat řadu měsíců.
Zdraví J. Madar