1

Téma: alergia na spermie a IVF

Dobry den,

chcem sa opytat ako je to s diagnozou stredne tazky stupen specifickej celularnej odpovede voci partnerovym genom/spermiam? Nikto mi to doteraz poriadne nevysvetlil. Gynekologovia v centre asistovanej repordukcie tvrdia, ze to nie je pri IVF problem, imunolog, ze treba podchytit aj pri IVF.

Ja uz jedno dieta mam - bezproblemove pocatie aj tehotenstvo. Potom som mala v priebehu jedneho roka 2 mikroaborty (velmi skoro zac 5.tyzden) a jedno mimomaternicove otehotnenie. Absolvovali sme pomedzi to aj vysetrenie reproimunologie, kde som mala nasadenu liecbu
3 tyzdne 8mg 8mg 0
4 tyzdne 8 - 4 - 0
potom 4 mesiace 8 -0-0

aktualne som Medrol podla doporucenej schemy postupne vysadila. Liecba mi bola povodne nastavena na prirodzene pocatie, avsak po mimomaternicvom otehotneni sa situacia skomplikovala (ovulacia len na strane kde nie je vajcovod, mam 35 rokov), tak sme absolvovali jedno (neuspesne) IVF - hlavny argument bol, ze lebo uz dlho beriem Medrol, tak to treba vyuzit. Nasledne nas presviedcaju o dalsom IVF 3-4 mesiace po predchadzajucom. V CAR tvrdia, ze Medrol nie je potrebny, imunologia trva na odbere, liecbe, kontrolnom odbere a az potom nasledne IVF. Mam len tuto alergiu na spermie, vsetky ostatne diagnozy vysli dobre.

Dakujem velmi pekne za odpoved

2

Re: alergia na spermie a IVF

Vážená paní,
2 potraty a mimoděložní gravidita jsou dosti pádné důvody pro podezření, že ve hře je aktivovaná buněčná imunita (BI). Před dalším otěhotněním by bylo velmi vhodné zkontrolovat BI, jak navrhuje pracoviště reprodukční imunologie. Bude-li BI aktivovaná, je třeba ji utlumit, jinak může ohrozit usazení zárodku v děloze i další průběh gravidity. Podle našich zkušeností většinou stačí cca 6 týdnů prekoncepčně zahájit kombinovanou léčbu (t.j. vyléčení případných gynekologických infekcí, kondomová ochrana, 4 mg Medrolu denně), pak oplození (přenos embrya), nadále kondomovou ochranu, Medrol snížit na 2 mg/den a vysadit v cca 16.- 17. týdnu gravidity.
Zdraví J. Madar

3

Re: alergia na spermie a IVF

Dakujem velmi pekne za odpoved.

Imunlogicke vysetrenie bolo realizovane az po potratoch a mimomaternicovom tehotenstve. Vysetrenie som robila v Nitre, kde testuju aj bunkovu imunitu. Vsetky diagnozy boli negativne, okrem specifickej reakcie na partnerove spermie - stredne tazky stupen (to je tiez bunkova imunita?). Liecba Medrolom ciastocne pomohla, ako ukazali vysledky kontrolneho odberu.
Zaujima ma konkretne diagnoza specifickej reakcie na partnerove spermie - moze toto ovplyvnit vysledok IVF?

Dakujem.

4

Re: alergia na spermie a IVF

Vážená paní,
aktivovaná specifická buněčná imunita  (BI, měří se spermiemi a trofoblastem - reakce na kterýkoliv antigen znamená aktivovanou BI) znamená, že mohou vzniknout problémy s uhnízděním zárodku v děloze bez ohledu na to, jde-li o oplození přirozené nebo umělé (IUI, IVF). Pokud je aktivace BI pouze mírná, je možné zkusit oplození při trvalé léčbě, obvykle do cca 15. - 16. týdne těhotenství, kdy už je zárodek schopen si "sám s imunitou poradit".
Jiná je situace v případě, že by šlo ne o BI, ale o protilátky proti spermiím v hlenu děložního čípku. Tam může pomoci asistovaná reprodukce (IUI, IVF). Ale pokud Vašemu dotazu rozumím dobře, toto není Váš případ.
Zdraví J. Madar