1

Téma: IVF s PGS jako šance?

Dobrý den,
je mi 34 let a necelé 3 roky se snažíme s manželem o dítě. S otěhotněním problém není, ale:
1. těhotenství: od začátku krvácení, nikdy se nevyvinula srdeční akce, ukončeno v 8TT revizí.
2. těhotenství: do 18TT vše ukázkové, pak náhle špinění s nálezem prolapsu plodových obalů, předčasnému porodu/potratu nešlo zabránit. Otřesný zážitek… Dle screeningových testů i histologie plodu naprosto zdravý chlapec, který do poslední chvíle žil… Na histologii zjištěn jen malý zánět na jednom z plodových obalů. Opět revize.

Následovaly všemožné vyšetření (ŠŽ, infekční, genetika - chromoz. vyš. obou, array- CGH a trombofilní mutace - u mě zjištěna protrombinová mutace heter., imunol. - zjištěna komplementopatie).

3. těhotenství: bez krvácení či jiných potíží, v 10TT zjištěno, že plod odpovídá 7TT a je bez srdeční akce (na kontrole předtím byla)…opět revize.
4. těhotenství: ten samý průběh co třetí těhotenství s tím, že i když na kontrolách do onoho 10TT, měl plod sice srdeční akci, ale byl menší, než měl být (poprvé o pár dní, podruhé o týden). A zase ukončeno revizí.

Ve 3. i 4. těhotenství jsem měla Clexane, Utrogestan a imunoglobuliny - na kontrolách na hematologii i imunologii bylo vše ideální.

Na Vás se obracím s dotazy:
1. Mohlo by pomoci IVF s PGS, i když s přirozeným otěhotněním není problém a ani array-CGH neukázalo problém?
2. Mohlo by pomoci vyšetření DNA fragmentace spermií?
3. V rámci vyšetřování virologie před 4. těhotenstvím byl u mě v krvi nález Chlamydia trachomatis  IgA 14,8 - pozitivní, IgG větší než 250 - pozitivní. Laboratoří bylo vyhodnoceno, že se jedná o anamnestické protilátky. Doporučoval byste vyšetření zopakovat? Mohly by chlamydie případně způsobit zamlklé těhotenství?
4. Už je mi přece jen už 34 let a otěhotněla jsem vždy "napoprvé"...ale v lednu tohoto roku jsem si nechávala ve folik. i luteál. fázi cyklu odebrat ŠŽ, hormon. profil (FSH, estradiol, LH, progesteron, prolaktin)  - vše v normě. Může být i přesto nízké AMH?
5.Co byste nám doporučil?

Moc Vám děkuji za zodpovězení mých dotazů. Mám toho za sebou mám poměrně dost a po těch všech ztrátách už nechci podcenit vůbec nic...

2

Re: IVF s PGS jako šance?

dobrý den,
ad 1/ pokud  genetické vyšetření neodhalilo problém v tomto těhotenství, nepomůže ani v průběhu IVF. V dnešní době se  k testaci již užívá novější metoda NGS, která je citlivější.
ad 2/ Vyšetření fragmentace doporučuji každopádně, může odhalit příčinu problémů.
ad 3/ Vyšetření chlamydie trachomatis doporučuji, a doporučil bych i preventivní přeléčení ATB před další graviditou. Clamydiová infekce může bát příčinou potratu.
ad 4/ AMH nemusí  zcela odpovídat FSH.  Doporučuji kontrolu AMH. Ale při nízkém AMH budete mít potíže s otěhotněním. A vám se daří otěhotnět bez větších problémů. Proto si myslím , že AMH bude v normě.

prim MUDr Pavel Texl