1

Téma: 1.ivf s macs a imsi

Dobrý den. Já jsem zcela v pořádku, jen imunitně mám naznak APA syndromu takže užívám godasal a kys.listovou. genetiku máme v pořádku. AMH mám asi 4,5. Já mam jinak cyklus pravidelný a vše je z mé strany v pořádku. Partner měl v dětství torzi varlete, druhé přišito operativně, což má pravděpodobně za následek neplodnost. Před půl rokem byla azoospermie,po léčbě andrologem užívá hormony a minulý spg byla kryptozoospemrie. Poslední spg jsou hodnoty:
Objem ml: 4; celkový počet (10*6) 1,36; koncentrace (10*6/ml) 0,34; wHO a+b (%) progresivní: 6; morfol.abnormalni spermie (%) 97; počet kulatých buněk:3.
Viskozita, zkapalnění, vzhledem normální
Vzhledem k mému věku 36, bych ráda pgs s čím car problém nemá. Chtěla jsem metodu macs a imsi ale Dr mi trvdi, že staci ivf s isci. Že prý se jedná o mé první ivf a macs může udělat ještě větší neplechu v případě takovéhoto spermiogramu, než když se nepoužije, že bude postačovat oko embriologa. Manžel ještě bude cca tři měsíce brát hormony, tak doufám, že se spg jeste zlepší, minimálně nezhorší.
Prosím o odpověď, zda je v našem případě opravdu nevhodné nebo zbytečne k icsi použít ještě macs nebo imsi.
Děkuji za odpověď.

Naposledy upravil: Tea123 (08.06.2018 11:33:30)

2

Re: 1.ivf s macs a imsi

Dobrý den,
IMSI je metoda od které se upustilo. Dlouhodobé stresování spermií při jejich výběru kvalitě spermií nepřispělo a podle morfologie není možné rozlišit genetickou kvalitu spermií.  IMSI ne.
MACS doporučujeme provádět vždy pokud to koncentrace spermií dovolí. Touto technikou odstraníte apoptotické (staré, dožívající) spermie. Zůstanou kvalitnější, mladší  spermie.  MACS vždy ano.
PGS provádět jen na hatchujících (buňky placenty musí samy opouštět obal vajíčka) embryích. Špatně provedená biopsie může snadno poškodit embrya. Některá centra bioptují všechna embrya a to je podle mne špatně. Proto PGD ano, ale v centru s velkou zkušeností s PGT (nové označení pro PGS, PGD...) Centrum min. zveřejňuje svoje výsledky a prokazuje úspěšnost svých laboratorních metod. Tam kde jistota není, pak PGD může více uškodit.

prim MUDr Pavel Texl

3

Moc děkuji za Vaši odpověď. Takže imsi vynechame. A konkrétně tedy v našem případě, kdy by byly hodnoty spg takové jako výše, MACS na první ivf doporucite? Je to podle Vás dostatečná koncentrace, nebo opravdu máme dát jen ivf s isci a doufat. Hezky den

4

Dobrý den,
záleží na výsledku spg v den OPU. Ale současná koncentrace by měla na MACS stačit.