1

Téma: Hormonální profil a nové IVF

Dobrý den,
před měsícem mi bylo 42 let.Mám za sebou 3 IVF.Pokaždé krátký protokol, stimulace Menopur+Cetrotide. 1.IVF v prosinci 2016(ve 40 a půl letech) zisk 14 oocytů, 11 zralých, 9 fertilizováno, PK-3 blastocysty, ET dvou blast(5BB, 3BB)-biochem.těhot.Únor 2017-KET zbylé blasty 3BB-nic. 2.IVF v dubnu 2017(ve 41 letech)zisk 10 oocytů, PK-2 blastocysty(5BB, 5BB), ET obou blast, zamlklé těhot. v 8tt. Zatím poslední IVF bylo v prosinci 2017( ve 41 a půl letech)zisk 8 oocytů, všechny zralé, 7 fertilizováno, PK-2 blastocysty(5BB, 3BB), ET obou blast-těhotenství, bohužel v 16tt umělé ukončení těhotenství pro VVV(Down s.).Před tím třetím IVF jsem měla HP: FSH=5,20 LH=3,4 Estradiol=23,60 Prolaktin=18,60. Na tom UPT pro VVV jsem byla 13.3.2018.Bylo mi řečeno, že na další IVF mohu za 3 měsíce po zákroku.Chtěla bych ho podstoupit ještě se svými oocyty.Před týdnem jsem měla druhou menstruaci po zákroku a nechala jsem si udělat 3.den cyklu HP, který vyšel následovně: FSH=8,57 LH=8,0 Estradiol=59,10 Prolaktin=7,65. Hodnoty FSH, LH i Estradiolu velmi stouply a naopak Prolaktin dost klesl(po zákroku jsem užívala Medocriptine proti laktaci), nevím jak si mám tak rychlou a velkou změnu hodnot vysvětlit, jestli je to ještě rozhozené tím těhotenstvím a jeho následným umělým ukončením?Všimla jsem si, že mám i jinou menstruaci(měla jsem ji tedy zatím jen dvakrát- první po šestinedělí a pak ten další cyklus, kdy jsem si nechala dělat ten HP), krvácení trvá 3 dny, předtím trvalo 6dní.Přitom s dalším cyklem(čili s třetí menstruací od zákroku) už mám začít stimulovat na další IVF, co byste mi jako odborník doporučil?Ještě musím dodat, že první menstruaci jsem dostala cca 5 týdnů po zákroku a v tom cyklu jsem pak 20.den byla u lékařky, která tam viděla právě proběhlou ovulaci a k tomu výšku sliznice 7mm, není ta výška sliznice v době ovulace malá?Nikdy předtím jsem neměla problém se sliznicí, ani ovulací a ani se neléčila s neplodností, IVF proběhly jen kvůli mému věku.Léčím se jen se štítnou žlázou-sníž.fce(beru Euthyrox).
Omlouvám se za dlouhý dotaz, chtěla jsem popsat situaci co nejpřesněji.Děkuji za odpověď

2

Re: Hormonální profil a nové IVF

Dobrý den,
hormonální hladiny máte v normě. Vlastní stimulaci můžete zkoušet, ale problém je věk. Ve vašem věku přibývá vajíček s poruchou genomu.   To v důsledku vede k nižší fertilitě a vysokému riziku vrozených vad.
Endometrium 7mm je normální.  Za optimální výšku před transferem považuji 6-8mm.

prim MUDr Pavel Texl