1

Téma: Vysledky BI

Dobrý večer, byla bych ráda za Váš názor. V červenci jsme byli s partnerem na Podolí, vyšetření na reprodukční imunologii. Výsledek - pozitivní buněčná imunita: spermie partnera 53%, spermie darcovskych spermii 61%, trofoblast 86%. Doporučen je kondomový styk po dobu 3 měsíců a užívání Medrolu 4 mg denně, poté kontrola. Můj doktor v CARu mi tedy prášky předepsal a říkal, že jestli kontrolní výsledky budou v pořádku, tak bychom hned měli zkusit IUI, neboť Medrol se může brát maximálně po dobu 6 měsíců, tak ať otěhotním co nejřív (Medrol budu brát až do 3 měsíce těhotenství).

Je mi 28 let, o dítě se snažíme 1,5 roku, předtím žádné těhotenství. Ještě bych dodala, že se léčím se štítnou žlázou (hypofunkce), ale dle slov mé endokrinoložky je fukce štítné žlázy kompenzovaná prášky, takže zde problém s otěhotněním prý není. Dále mám snížený progesteron, takže při snažení budu brát Utrogestan. Další vyšetření v pořádku. Přítel má horší spermiogram, (pohyblivost a+b+c 25%, pohyblivost a+b 20%, pohyblivost a 13%, morfologie 5%). Nejnovější spermiogram prý dopadl o trochu lépe. Nyní dělá vše proto, aby další výsledky byly ještě lepsí - jídelníček, skoro abstinence od alkoholu, volné prádlo.

Má otázka je, jestli je opravdu nejlepší jít hned na IUI, nebo jestli bychom se alespoň v prvním měsíci po úspěšné kontrole nemohli snažit sami.
Dále bych se ještě chtěla zeptat, jak moc strašné mé výsledky jsou a za jak dlouho by se mohly upravit do normálu.
Poslední otázka - v případě zlepšení buněčné imunity - jedná se o zlepšení pouze na pár měsíců, nebo se imunita může zlepšit i napořád?

Moc děkuji za Váš čas, Zuzka

2

Re: Vysledky BI

Vážená paní,
z Vašich informací bohužel nevyplývá, jaké máte potíže, t.j. jak dlouho se snažíte o těhotenství, zda jste byla někdy těhotná a s jakým výsledkem, atd.
Způsob oplození (umělé, přirozené) nemá z hlediska imunity význam. Pokud by se mělo přikročit k asistované reprodukci (např. IUI), jsou určujícími momenty další faktory - ve vašem případě např. kvalita spermií vašeho partnera.
Výsledek léčby imunologicky podmíněných poruch plodnosti nějakou dobu přetrvává, po čase se problémy mohou vrátit a je třeba léčebný postup zopakovat.
Pokud se budete pokoušet o přirozené oplození, nezapomínejte, že nechráněný styk lze provozovat jen cca 4 dny okolo ovulačního termínu, jindy je třeba dodržovat kondomovou ochranu.
Zdraví J. Madar

3

Dobrý den, pane doktore. Obracím se na Vás s žádostí o vysvětlení výsledků. Pozitivní BI- indukována antigeny trofoblastu 60%.  S partnerem nám zjistili pozitivní mykoplazmata, mám za sebou potrat v 6. měsíci a ZT v 8. týdnu, jsem alergik(pyly, senná rýma) a mívám ekzémy(během ledna se objeví a mizí duben-květen) Můžou mít tyhle situace vliv na buněčnou imunitu nebo je to vrozený stav? Moc děkuji za odpověď.

4

Vážená paní,

pozitivní reakce buněčné imunity na antigeny trofoblastu není vrozená. Její případný vliv na osud těhotenství je možné posoudit jen na základě podrobnější znalosti situace u příslušné partnerské dvojice, což ve Vašem případě neznám.

Většinou bývá doporučení dalšího postupu součástí zprávy o výsledku vyšetření a je vhodné se tímto doporučením řídit.

Zdraví J. Madar