1

Téma: Co dál, když Prednison nezabral

Dobrý den, pane doktore,

o dítě se snažíme 3 roky, nikdy jsem neotěhotněla. Z krve bylo zjištěno, že mám protilátky proti spermiím (79 U/ml). Absolvovala jsem několikaměsíční léčbu Prednisonem spolu s chráněným stykem, na léčbu jsem bohužel vůbec nezareagovala. Jiný problém u nás zjištěn nebyl.

Několik měsíců zkoušíme IUI (již bez medikace), bez úspěchu. Čeká nás tedy IVF+ICSI, protože Predsion u mě nezabírá, měla bych cyklus absolvovat bez něj. Chci se vás zeptat, zda je při umělém oplodnění i přes to nějaká šance nebo zda je ještě nějaká možnost, jak se protilátky pokusit snížit?

Moc děkuji za odpověď a srdečně zdravím.

2

Re: Co dál, když Prednison nezabral

Vážená paní,

předpokládám, že vyšetření protilátek proti spermiím bylo provedeno v krevním séru. Tento údaj je spíše podružný, často jde o nespecifickou reakci. Pro úspěšné otěhotnění - uhnízdění zárodku v děloze - je rozhodující stav specifické buňkami zprostředkované imunity ve vztahu k zárodku (BI). Je-li BI pozitivní, usazení zárodku je ztíženo až znemožněno, a to bez ohledu na to, zda je oplození přirozené nebo umělé (IUI, IVF+ET).

Imunomodulační léčba může BI znormalizovat. Je nutno alespoň 5 týdnů před plánovaným početím vyléčit případné gynekologické infekce, zahájit chráněný styk (kondom) a nasadit Prednison 5 mg denně (nebo Medrol 4 mg denně). Zdaří-li se otěhotnění, lze dávku kortikoidů snížit na polovinu a úplně je vysadit v cca 15. týdnu těhotenství. Pokud se pokus o otěhotnění napoprvé nezdaří, můžete popsanou léčbu prodloužit na cca 5-6 menstruačních cyklů. Pak je lépe ji na 5-6 týdnů přerušit a eventuálně zahájit znovu.

To, že u Vás "Prednison nezabírá", nelze říci. Příčina problémů může být i jinde. Určitě by bylo vhodné výše popsanou léčbu PŘED pokusem o IVF-ICSI absolvovat.

Zdraví J. Madar