1

Téma: Endometrióza - jak dál

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat jestli se najde někdo, kdo má rovněž endometriózu. Zajímá mě další postup, když otěhotnění nejde normální cestou. Byla jsem na laparoskopii, kde mi zjistili, že příčinou mojí neplodnosti je endometrióza, navíc u jednoho vejcovodu již nebylo možné zjistit zda je průchodný. Doktorka mi dala ještě půl roku. Užívám clostilbegyt, pak měření vajíček a následně pregnyl a pak užívám utrogestan. Čtyři měsíce uplynuli jak voda a já mám už před sebou dva měsíce zkoušení a pak....chci vědět co mně potom čeká jak to všechno probíhá, jaké jsou možnosti a tak dál. Otázek mám spousty. Předem děkuji

2

Re: Endometrióza - jak dál

Lucyna napsal:

Ahoj,
chtěla jsem se zeptat jestli se najde někdo, kdo má rovněž endometriózu. Zajímá mě další postup, když otěhotnění nejde normální cestou. Byla jsem na laparoskopii, kde mi zjistili, že příčinou mojí neplodnosti je endometrióza, navíc u jednoho vejcovodu již nebylo možné zjistit zda je průchodný. Doktorka mi dala ještě půl roku. Užívám clostilbegyt, pak měření vajíček a následně pregnyl a pak užívám utrogestan. Čtyři měsíce uplynuli jak voda a já mám už před sebou dva měsíce zkoušení a pak....chci vědět co mně potom čeká jak to všechno probíhá, jaké jsou možnosti a tak dál. Otázek mám spousty. Předem děkuji

Ahoj Lucyno, taky mam endometriozu 2.stupne. Byla jsem na laparoskopii v dubnu a ted mam nasazenou hormonalni lecbu na 6.mesicu. Pak bude snazeni a pokud se nezadari tak asi IVF. Bohuzel jsem dnes na jine diskusi cetla, ze tato lecba neni moc uspesna coz mne moc nepotesilo. Uvidis, ze si s tebou lekari poradi jen to nedky trva dyl nez si to prejeme. Hodne stesti.

1 IVF, 1KET 2008 negativni. Listopad 2010 Nativ. 16.8.2011 dcera Beatrice 2480gr. 50cm

3

Holky,já mám endometriozu také,nevím,kolikátého stupně,ale v dubnu 2006 mi operovali velkou cystu 7x9cm na levém vaječníku a pak následovala léčba -byla jsem v umělém přechodu a pak následovalo IVF-bohužel bylo mimoděložní těhu,pak opět půl roku léčba a další IVF a to bylo biochemické.další 2.IVF byly bez úspěchu a podařilo se mi otěhu až po nativu.My máme navíc špatné spermio.Jestli můžu radit a nemáte udělané imuno,nechte si jej vyšetřit,tam se dělá i speciální vyšetření na toto onemocnění .Je to boj,ale dá se vyhrát...já ještě mimi nemám,ale těhu jsem a to mám opět cystu  4cm.Přeji hodně štěstí.

Reprofit,1xNativ bez ET,2.Nativ-1 mimi se srdíčkem-39tt syn Ondřej

4

Ahoj Yaya, gratuluji k tehotenstvi a preji ti prubeh bez problemu. Imuno nemam tak si o to zazadam, myslis, ze ho muzu podstoupit kdyz mam hormonalni lecbu? Jinak nad nativem jsem taky uvazovala a to z financniho duvodu, protoze ziji v zahranici a jako samoplatce je to narez, uz mam za sebou ivf a ket bez uspechu. Bohuzel jsem kapla na jednu kliniku ktera se moc nezabyva pricinou neplodnosti a tlaci te hned do ivf  a vsech nadstandardu.

1 IVF, 1KET 2008 negativni. Listopad 2010 Nativ. 16.8.2011 dcera Beatrice 2480gr. 50cm

5

Děkuji, že jste napsali. Akorát bohužel nejsem moc chytrá z těch pojmů IVF, ket, nativ a podobně, protože jsem se doposud o to moc nezajímala. Budu si to muset nastudovat ať jsem v obraze. Chtěla bych vědět, když by nás odeslali do CARu, jestli musíme opět podstoupit veškerá vyšetření. Doufám, že mně nebudou opět posílat na laparoskopii, protože nevím kde už by mi do toho břicha řezali. Mám za sebou několik operací a pokaždé řezali do jiných míst. A taky kolik to všechno stojí, četla jsem, že tři pokusy hradí pojišťovna, ale nevím jesli všechno nebo jen nějakou část. Pro nás je problém už jen to, že jsme z Karviné a nejbližší centrum je mám pocit v Olomouci. Podařilo se mi najít  i jedno v Brně, které má detašované pracoviště  kousek od Karviné, takže to hlavní udělají v Brně a kontroli a ultrazvuky by byli tady, což je pro nás výhodou.

6

Ahoj Lucyno, neboj na dalsi laparoskopii te urcite posilat nebudou, eventualne si vyzadaji spis aby byly v obraze jak to stebou vypada. Co se tyce zkratek na netu je o tom hodne napsane i tady na techto strankach je to pekne vysvetlene. IVF- znamena mimotelni oplodneni ve zkumavce(lidove umele oplodneni).Ket - znamena zamrazena embrya ktera se vkladaji zpet do delohy. Nativ- je podobny jako IVF ,jen je pouzito minimum leku. Neboj v centru ti urcite vse dopodrobna vysvetli. Prvni navsteva je vzdy idikacni kde se vse probere a navrhne postup. Pocitej, ze ti budou brat krev na zjisteni hormonalnoho profilu, a manzelovi udelaji spermiogram. Urcite se ptej co potrebujes vedet, prave tyto stranky tomu slouzi.

7

Díky Blani, už jsem si to tady pořádně prolítla a narazila jsem na vysvětlivky jednotlivých zákroků, dokonce jsou tu i vypsaná centra a zjistila jsem, že je dokonce jedno v Ostravě, což by bylo úplně báječné zhlediska dojezdu. Dneska jedeme s manželem k mé doktorce a budeme chtít od ní už nějaké podrobnější informace a taky si od ní necháme doporučit na který CAR se máme obrátit. Už se totiž jednou zmiňovala, že rozhodně není jedno kam půjdeme už jenom kvůli cenám.
Ještě mně zajímá jestli jsou ty zákroky bolestivé a jak se vlastně provádí odběry vajíček. Je to pod narkózou nebo při vědomí? Děkuji

8

Lucyno, odber vajicek se dela v narkoze  jen pri nativu mam dojem, ze si ji muzes priplatit. Ja osobne jsem nemela zadne hrozne bolesti, jen nafoukle bricho  a takova bolest jako na mesicky. U mne byl az kamen urazu pri transferu kdy pan doktor do me nemohl dostat kanylu pak me musel roztahnout delozni hrdlo a to teda byla sila. Pred ketem mi uz delali dilataci, v narkoze. Neboj vse se da zvladnout, clovek ma vzdycky strach z toho co ho ceka, ale az to prozije tak zjisti, ze ten strach byl mnohem vetsi. Urcite se tve doktorky zeptej na to imunologicke vysetreni, bylo by lepsi aby jsi ho mela driv nez zacnes podstupovat IVF. Pokud to budes mit vporadku tak mas vetsi sanci na uspech a pokud ne tak si to prelecis.

9

Ahoj Blanko,
tak jsem včera byla i s manželem u lékařky, aby jsme si udělali představu oba dva co by nás čekalo až se rozhodnem pro umělé oplodnění. Ochotně nám vše vysvětlila a  doporučila některá centra. Samozřejmě padla řeč i o tom genetickém vyšetření, říkla že bude potřeba ho mít, ale udělá nám ho až se rozhodneme kam půjdeme, jelikož některá centra si to vyšetření udělají sami. Na víc mně moc nepotěšila, jelikož když se rozhodneme o umělé oplodnění, tak první co bude, tak mně odešle na odstranění tohoho neprůchodného vejcovodu. Takže zase operace:( S manželem jsme to včera probrali a rozhodli jsme se, že vydržíme do konce roku, že se to snad povede i normální cestou (naděje umírá poslední) a jestli né tak do toho půjdeme.

10

Ahoj Lucyno, je fajn, ze mas dobrou doktorku ktera je ochotna ti vyjit vstric. Moc ti preji aby se vam zadarilo prirozene a ty nemusela nic podstupovat. Krome genetiky jsem myslela imunologii ta je dle meho naoru jeste dulezitejsi. Preji ti hodne stesti.

11

Jo o imunologii jsme se taky bavili. Na mně to bylo docela dost informací najednou a hlavně mně hned ze startu dostalo to, že budu muset znova podstoupit operativní zákrok.
A co ty jak jsi teď na tom. Psala jsi , že podstupuješ hormonální léčbu. Co to obnáší?

12

Ahoj, se mnou to vypada tak, ze beru antikoncepci vkuse to znamena, ze mam zablokovanou menstruaci, budu ji brat do konce listopadu. No a pak bych se mela zacit snazit prirozene otehotnet, kdyz to nepujde tak pravdepodobne me bude cekat IVF nebo ten nativ. Uplne me vyrazila dech jedna kocka ktera mela tu samou lecbu a doktarka ji to blokla 5.ty mesic uzivani antikoncepce pry to k nicemu nevede a rovnou ji poslala na Ivf. No chci verit memu gynekologovi, ze mi zvolil spravnou lecbu. Po letech snazeni uz jsem trochu unavena. Prakticky po 6-ti letech snazeni teprve na jare zjistili co mi vlastne je.

Ani se ti nedivim, ze se ti nechce na dalsi operaci. Eventualne potom muzes jit do centra na prvni schuzku a poslechnes si i jejich nazor. Nekdo tvrdi pokud je vejcovod nepruchodny, ze je lepe ho odstranit a jini, ze tam muze klidne byt. Pak babo rad.

13

Blani teď jsi mi vyrazila dech, šest let snažení. My rok a čtvrt a mám toho všeho tak akorát dost. Je fakt, že u mně doktorka jednala hned, protože diagnózu endometrióza, už mám stanovenou přes deset let. To jsem byla ještě na střední nebylo mi snad ani 18 let, když mně brali na operaci protože jsem měla stále hrozné bolesti a silné krvácení a tam mi zjistili endometriózu, ale už hodně roznesenou, seškrabávali a vypalovali mi jí snad odevšad a museli mi vzít i půlku vaječníku. Tenkrát mi řekli, že děti mít nejspíš nebudu a asi za dva roky na to jsem zjistila, že jsem v tom aniž bych to plánovala.  Dnes mám už skoro jedenáctiletou zdravou holku. Jenže manželství mi nevydrželo, asi jsme byli moc mladí a nynější manžel dítě nemá a chtěl by a já vlastně strašně moc  taky.  Takže když jsem se zmínila před mojí doktorkou, že se čtvrt roku pokoušíme, tak na nic nečekala a hned rozjela různá vyšetření.
Teď jsme se z manželem rozhodli, že ještě vyzkouším 1měsíc kůru z čínské medicíny na endometriózu a pak uvidíme. Já se bojím jen toho, že mi nevydrží ani ten druhý vejcovod. To už by tu opravdu nebyla jiná možná cesta než umělé. Zatím tady je ještě nějaká naděje.

14

Ahoj Lucyno, no jo ten cas hrozne leti. Muzu si za to celkem i sama, ze se nam to tak vlece, protoze jsem si delela prestavky kdyz uz jsem nemohla dal. Nejdelsi byla po mem nezdarenem tehotenstvi, ktere skoncilo moc brzo bohuzel nenaskocilo nam srdicko . Taky pevne verim, ze se nam jednou zadari.
Je moc fajn, ze mas doma skoro slecnu. Ja mam skoro dvanactiletou neter.
U mne se nijak endometrioza neprojevovala, zadne bolesti ne aspon hrozne ktere jsem vzdy pricitala normalni menstruaci. A  prece tam mrcha byla.

Jeste ze je umele oplodneni ktere nam muze pomoci. I kdyz kazda z nas by si to prala kdyby to slo prirozene.

15

Zdravím všechny, kteří občas zavítají na tuto stránku. V září jsem tady vložila poprvé příspěvek, protože jsem již byla  zoufalá a bála se, že vysněné dítě asi nikdy nepřijde a nebo to bude muset jít cestou umělou a hledala jsem někoho s podobnými zkušenostmi. Mým problémem byla zmíněná endometrióza. Dneska tu sedím a mám přesně tři týdny do plánovaného termínu porodu, je to takový malý zázrak. Přišlo to samo a přirozenou cestou. Tím bych chtěla povzbudit všechny, co se snaží o miminko a z nějakého důvodu se to nedaří, aby nevěšeli hlavu, že ten zázrak opravdu dříve nebo později přijít může.

16

Ahoj Lucyno, tak to jsou velmi povzbuzující a krásné zprávy... držím moc palce, ať je porod ok... já mám termín za 12 dní... :P

17

Ahoj Lucyno, tak to moc gratuluji a preji rychly a pohodovy porod.