1

Téma: Délka užívání prednisonu

Vážený pane doktore,

v lednu tohoto roku jsem byla u Vás na vyšetření. Byla mi zjištěna snížená BI na partnerovi spermie, 10.týdnů jsem brala prednison 5 mg + pohl. styk s kondomem.  Po kontrole byla BI téměř v normě (64%), proto mi byl prednison snížen na 2,5mg denně a povoleno snažení v době ovulace  (po léčbě se snažíme 6. cyklus). Kromě imunologického problému u nás nebyla zjištěna příčina proč se nedaří otěhotnět.
Proto nám bylo doporučeno umělé oplodnění, které bych chtěla absolvovat na jaře. Zajímalo by mě, zda mohu prednison v davce 2,5 mg užívat až do jara-cetla jsem, že prednison se může brát pouze 10 měsiců, poté ztrácí účinost. Dále by mě zajímalo, zda bych měla před umělým oplodněním ještě absolvovat kontrolní vyšetření na vašem pracovišti.

Děkuji za odpověď.

2

Re: Délka užívání prednisonu

Vážená paní,

za Vámi popisovaných okolností bych doporučoval podávání Prednisonu přerušit. Hlídejte si včasné léčení případných gynekologických nebo urologických zánětů. K nám na kontrolu se objednejte tak, abyste vyšetření absolvovala přibližně 3 měsíce před plánovaným IVF. Objednací lhůty u nás jsou v současné době asi 2 měsíce.

Zdraví

Jindřich Madar, CSc.